Kripto Para Piyasalarındaki Belirsizlik Üreticileri de Etkiledi

Kripto para madencilik pazarındaki belirsizlik, dünyanın lider yonga üreticisi olan Taiwan Semiconductor’a yıl için gelir tahminlerini düşürmesini sağladı. Apple’ın iPhone Tayvan Yarı ürün tedarikçisi bu yılın beklenen satışlarını da değerlendiriyor.

Bu arada, 2017 yılının şampiyonu olan bitcoin madenciliği, Tayvan yarı yılın gelir sonuçlarını % 4 oranında artırarak, yalnızca dördüncü çeyrekte %10,1’lik bir artışa yol açtı. Şimdi madencilerin karına indirgenmiş olan bitcoin fiyatındaki oynaklık, ücretini alıyor.

“2018 yılının tüm yılı için, hafızayı hariç toplam yarı iletken piyasasının %5 oranında artacağını tahmin ediyoruz, pazarın yaklaşık %8 oranında büyümesi bekleniyor. THMC’nin Taicoin Yarı İşbirliği Koordinatörü ve CEO’su CC Wei, TSMC’nin 2018 gelirinin, Smartphone zayıflığı ve cryptocurrency madencilik talebindeki belirsizlik nedeniyle %10 ila %15 arasında  olacağını tahmin ediyoruz. İlk çeyrekte kazançlar Perşembe günü açıklanacak.

Ancak Wei, Q1’in performansını “şu anki çeyreğe sıçrayabilecek“ kripto para madenciliği ve hem otomotiv hem de IoT’den gelen yüksek performanslı hesaplamalardan gelen güçlü talep ”e atfediyordu. Bununla birlikte, Q2’de, Tayvan Yarısı “28-nanometre üzerinde bir miktar zayıflık” yaşarken, “teknolojinin geri kalanı hala kripto-para birimi üzerinde çok güçlü”, dedi.

Analist firma Bernstein’ın araştırmasına göre, Tayvan Yarı’nın kripto-para birimi-madencilik talebinin çoğu, Çin’in Bitmain’inden geliyor. Ancak, sadece doldrumdan ortaya çıkan bitcoin fiyatı ile, gönüllülerin daha fazla madeni para kazanmak ve bir ödül kazanmak için karmaşık denklemleri çözme süreci olan madencilik, daha az karlı bir teklif haline geldi.

Bu arada, Tayvan Yarı, Morgan Stanley’in CNBC’den alıntı yaptığı gibi cip satışlarından cryptocurrency madenciliğine kadar gelirlerinin% 10’unu üretiyor. Wall Street firması, mevcut seviyelerde devam eden bitcoin fiyatlarının madencilik karlarında “hızlı bir düşüş” tetikleyeceği üzücü bir tabloyu çabucak çiziyor.

Ancak CCN’nin bildirdiği gibi, 365 milyar dolara ulaşan bir piyasa değerinin kanıtladığı gibi, kripto para birimleri yükselişte. Bunun yanı sıra, Tayvan Yarısı, bitcoin fiyatındaki oynaklıktan ötürü tüyler ürpertebilir, ancak tonu çoğunlukla olumludur, şirket yöneticileri bir yandan “güçlü talebi” ve öte yandan “belirsizliği” referans alır.

Şimdiye kadar, Tayvan Yarı Nikkei Asya İncelemesi’nde aktarılan sözlerine göre, Taiwan Semi’nin “talebin sürdürülebilir olduğunu tespit etmedikçe kripto-para birimi madencilik çipleri için kapasiteyi genişletme planları” bulunmuyor. Arada, Tayvan Yarı, büyüme için blockchain ve yapay zeka (AI) üzerine yerleştirilmiş çalışmaları bulunuyor.