Kripto Para Piyasalarındaki Dalgalanmalarla Nasıl Başa Çıkılır?

Kripto Para Piyasası

Kripto para birimlerinin piyasaya sürüldüğü günden bu yana, popüler hale gelmesindeki en büyük etmen kuşkusuz kripto paraların ani iniş/çıkışları oldu. Nitekim geçtiğimiz yıl Bitcoin’in değeri bir anda 20 bin dolar gibi bir değerin üstüne fırlayınca birçok yatırımcı adeta kripto para piyasasına hücum etti. Bu hareketlilikle birlikte neredeyse bir yılda yüzlerce yeni kripto para birimi piyasaya katıldı. Bu süreçte bazı para birimleri yerini sağlamlaştırırken bazıları da tarihin tozlu sayfalarına gömülmekten kendisini alamadı.

Kripto para birimlerinin bu iniş/çıkış trendi zaman zaman yatırımcılara büyük kazanç kapılarını aralasa da bazı yatırımcıların hüsrana uğramasına da sebep olabiliyor. 2017 yılını 13 bin dolar gibi bir seviyede tamamlayan Bitcoin adeta 7 aylık süreçte eriyerek %50 değer kaybetmekten kendisini alamadı. Bu süreçte Bitcoin’i çok yüksek fiyattan alan birçok yatırımcı kripto paraların güncel durumundan pekte memnun değil.

Kripto Paralardaki İniş-Çıkışlar Çok Can Alıcı Olabilir!

Kripto para birimlerinin babası olan Bitcoin geçmiş yıllarda tüm dünya medyasına ancak o dönemlerde ortaya çıkan ve büyük bir skandala yol açan ünlü Silk Road’ın kapanması ile bir dark web para birimi olarak ortaya çıkmıştı. İnternet dünyasının bugüne kadar görülmüş en büyük ve karışık illegal pazarı olan Silk Road (İpek Yolu) FBI tarafından kapatılırken el konulan yaklaşık 114 bin BTC açık arttırma ile satılmıştı. İşte Bitcoin’in neredeyse tüm dünyaya adını duyurduğu olaylar bu şekilde gelişmişti.

Gelişen bu olayların ardından birçok bankacılık sistemi, finansal kurumlar ve dünyaca ünlü bankalar Bitcoin’i yakından izlemeye başladı. Birçok kişi bunun gelip geçici bir moda olduğunu düşünürken kimileri de bir ortaya atılmış bir yem olarak görerek Bitcoin’i elinin tersiyle itmişti.

Amerika’nın önde gelen borsalarından olan CBOE ve CME 2017 yılının aralık ayında sırayla Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmeleri alım satımına başladığını açıklamış ve Barclays ve Goldman Sachs gibi köklü firmaların kripto ticaret bürosu açacağı dedikoduları tüm dünyaya yayılınca insanlar çılgınlar gibi Bitcoin’e hücum etmiş ve ortaya tarihte eşi benzeri görülmemiş bir arz-talep dengesizliği oluşmuştu. Bu olayların akabinde ise Bitcoin birkaç hafta için fiyatını ikiye katlamıştı.

Geçmiş dönemde yüklü miktarda Bitcoin alımı yapan birçok yatırımcı adeta bir gecede milyoner olmuş ve bu hikayeler birçok bireysel yatırımcının Bitcoin ve kripto para yatırım trendine katılmasına yol açmıştı. Bu ve benzeri gelişmeler sonrası kripto para dünyasında inanılmaz derecede iniş-çıkışlar meydana gelmişti.

Kripto Piyasasındaki İniş-Çıkışları Nasıl Okuyabiliriz?

Kripto para piyasasına adım atan birçok yeni katılımcı piyasada yaşanan dalgalanmaları okuyamadığı için paralarının saatler içinde yok olmasını izleyebilir ya da bu dalgalanmaları iyi okumayı öğrenerek doğru zamanda ve yerde yatırım yaparak parasını saatler içinde katlayabilir.

Birçok kripto para piyasası uzmanının önerdiği en önemli stratejilerden bir tanesi Hodl’dır. Hodl, yapılan yatırımı uzun vadede bekletmek anlamına geliyor. Uzmanlara göre işin özünde yatan stratejinin, günlük değişimlerin sizi etkilemesine izin vermeden piyasalarda meydana gelen dalgalanmaları atlatabilmek için kripto paralara sıkı sıkıya sarılmak gerektiği vurguluyor.