“Kripto Para Zenginleri Lüks Harcamalar Yapmayı Seviyor”

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin birçok insanı kripto para zengini kıldığı bir sır değil. Bazıları sadece bitcoinlerini fiat para birimleriyle değiştirmeyi tercih ederken, diğerleri de servetlerini Dadiani Fine Arts ve The White Company gibi lüks platformlarda harcamayı tercih ediyorlar.

Eleesa Dadiani,  Londra merkezli güzel sanat galerisinin kurucusu. Bitcoin, Ethereum ve Ripple dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimlerini kabul ediyor. Galeri, sanal para birimleriyle değiştirilmek üzere mücevher, yat ve hatta özel jet sunan bir platform olan Dadiani Syndicate’in bir parçasını oluşturuyor.

Bu öğeler yalnızca ortalama bir kişinin istek listesinde yaşayabilse de, diğer şifreleme meraklıları gibi Dadiani de bu tür ödeme sistemlerinin sonunda herkes tarafından kullanılacağına inanıyor. Dadiani, South China Morning Post’a verdiği röportajda şunları belirtti:

Altın ve gümüşten beri evrensel bir paramız olmadı. Merkezi olmayan bir ekonomi, böylesine kolay bir şekilde mümkün olmayan uçsuz bucaksız alışverişe izin verir; İnsanlar, kripto paraların neden daha geniş bir biçimde benimsenmesi gerektiğini, mevcut yaşam tarzımıza entegre olarak, kademeli değişim için anlamalı.

Şirket kendisini “kripto para dünyasına lükstür” olarak tanımlıyor.  Platform değerli sanat, elmas ve Lamborghini gibi son derece yüksek kaliteli ürünler satıyor. Şu anda 79.70 BTC için teklif edilen bir Salvador Dali sanat eseri dahi var.

Çin’in kripto-para birimi endüstrisinde sıkışmasına rağmen, şirketin kurucusu ve CEO’su Elizabeth White, bunun müşteri tabanındaki büyümeyi tam olarak gördüğünü söyledi. Asya’daki bazı müşterilerinin “2017 piyasa patlaması öncesinde bitcoin’e erken yatırım yaptığını ve kripto zenginliğini harcama yollarını aradıklarını” ekledi.

Bitcoin’in astronomik fiyatlarının geçen yıl yükselmesi, milyonlarca insanın daha pahalı markaların ödeme olarak kripto para kabul etmeye başlayacağı anlamına gelebilir. Beyaz eklendi:

Geleceğe dair vizyonumuz, herkesin bir Rolls-Royce showroomuna girip doğrudan ödeme yapabildiği veya Sotheby’in açık artırmasına katılabileceği ve birkaç parmağını parmaklarıyla telefonlarından teklif edebileceği yerdir.

Yönetmeliklere ek olarak, endüstride yeni olan müşterilerin, Bitcoin’in genellikle suçlularla ilişkili olmasına rağmen, bu durumun mutlaka geçerli olmadığı konusunda eğitilmesi gerekiyor. Siber güvenlik firması Elliptic tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre Bitcoin işlemlerinin sadece %1’lik kısmının organize suçlarda kullanıldığı ortaya çıktı. Peki ya geleneksel paralarda oran kaç?