Madencilik(Mining) Nedir ve Nasıl Yapılır

Madencilik Kavramı

Madencilik ve Mining kavramları kripto para terminolojisinde sıklıkla geçmektedir. Kripto paraların var oluşundan bu yana madencilik faaliyetleri de ortaya çıkmış ve ayrılmaz bir bütün olmuşlardır. Madencilerin birçoğu emekçi olarak görülmekte bazıları ise bu işi tamamen ticari faaliyet olarak yapmaktadır.

Birçok Bitcoin uzmanı bugün Bitcoin’in bu kadar değerli olmasında madencilerin payının büyük olduğunu belirtmektedir. Proof of Work yani PoW terimini de mining sektöründen bahsedilirken rastlamışsınızdır. Madenciler bu işlemle birlikte devreye girmekte ve kripto paralar üzerinde yapılan milyonlarca işlemin doğrulanması için gerekli olan algoritmaları çözmektedirler.

Madencilerin çözdüğü her algoritma blok zincirine eklenir ve bu işlemler sonsuz bir döngüye girer. Madenciler yaptıkları işlemler karşılığında büyük elektrik enerjisi tükettiği için ödül almaktadırlar.

GPU ve CPU Mining

GPU Ekran kartı ve CPU da işlemci anlamına gelmektedir. Madencilik iki şekilde yapılmaktadır ve genellikle Bitcoin madenciliği GPU yani Ekran kartları ile yapılmaktadır. Bazı alt coinlerin ise CPU madenciliğe izni vardır, Örn; Dodecoin gibi.

Her iki madencilik sisteminde de para kazansanız da Ekran kartı ile yapılan madencilik çok daha fazla kazanç sağlamaktadır.

Son zamanlarda özellikle Ethereum’un PoW’dan PoS’a geçmesi sebebiyle madenciliğin tarih olabileceği konuşulmaktadır. PoS sistemi herhangi bir madenciye ihtiyaç duymadan işlem yapabilmeyi sağlamaktadır. Diğer yandan, madencilerin piyasadan çekilmesi ile birlikte fiyatların negatif etkileneceğine dair birçok da yorum yapılmaktadır.