Mesajlaşma Devi Line, Kendi Blockchain Platformunu Oluşturacak

Japonya merkezli mesajlaşma uygulaması Line, platformu için merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini amaçlayan özel bir Blockchain oluşturmayı planlıyor.

Güney Kore’nin internet devi Naver’in bir yan kuruluşu olan şirket, geçtiğimiz Cuma günü geliştirici etkinliğinde 2018 teknoloji yol haritasını çıkardığında haber geldi. Firmanın baş teknoloji sorumlusu Euivin Park, etkinlikte Blockchain çalışmalarını, bir Blockchain Mainnet’i başlatarak büyük bir adım atmayı hedeflediklerini söyledi.

Park tarafından tasarlanan platform, Line’ın mevcut ürünlerinin dışında inşa edilecek ve ademi merkeziyetçi uygulamaların geliştirilmesini teşvik etmek ve hızlandırmak için üçüncü taraflar veya firmanın kendi geliştiricileri tarafından token ekonomisini kullanacaktır.

Bu çalışmaya göre, şirketin şu anda Japonya ve Güney Kore’de ve Güneydoğu Asya’nın çeşitli yerlerinde daha fazla sayıda Blockchain geliştiricisini işe almaya devam ettiğini söyledi.

Mesajlaşma devi, Ocak ayında, Line Pay uygulamasıyla kullanılabilmek için bir kripto para transferi yapacağını da belirtti. Proje şu anda Japonya’nın Finansal Hizmetler Dairesi’yle gelecekteki bir lansman öncesinde lisans sürecinden geçiyor.