Ohio, Akron Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan Jin Wei Kocsis, araştırmasını desteklemek için 330.000 dolar NASA’dan hibe aldı. Kocsis, araştırma programının, Ethereum tabanlı Blockchain teknolojisinin, derin uzayda kullanılmak üzere güvenli bir hesaplama sisteminin geliştirilmesinde uygulanmasını inceleyeceğini söyledi :

“Bu projede, Ethereum Blockchain teknolojisi, derin uzay araştırmaları için merkezi olmayan, güvenli ve bilişsel bir ağ oluşturma ve bilgi işlem altyapısı geliştirmek için kullanılacaktır. Umarım çevresel tehditleri tanıyan ve bunlardan kaçınıp, bir sayıyı tamamlayan bir teknoloji geliştirmeyi umuyorum. Görevlerin otomatik olarak gerçekleştirilmesi NASA’nın çalışmamı kabul ettiğinden dolayı şeref duydum ve teknolojinin kendi başına düşünebilme ve kendi başına yapabilme kabiliyetine meydan okumaktan heyecan duyuyorum. ”

Sistemin, kendisi için “düşünebilen” bir uzay aracı oluşturmak için temel “akıllı sözleşmeler” teknolojisini kullandığı ve bu sayede kayan göktaşlarının zamanında otomatik olarak tespit edilip atılabileceği bildiriliyor. Wei Kocsis, bu tür bir teknolojiyle, uzay aracının daha fazla görevi tamamlayabileceğini, daha fazla veri sağlayabileceğini ve bilim adamlarına bilgi analizine daha fazla zaman ayırabileceğini ümit ediyor.

Akron Üniversitesi, Wei Kocsis teknolojisinin uzaya gönderileceği zaman için bir zaman çizelgesi açıklamamıştır. Ancak NASA’nın Glenn Research Center’daki gelişmiş iletişim programı yöneticisi Thomas Kacpura, merkezin Blockchain uygulamalarını uzay iletişimi ve navigasyon açısından ilk defa ele aldığını söyledi.

Şubat ayında, akıllı sözleşmeleri gerçekleştirebilecek bir merkezi olmayan Blockchain uygulama platformu olan Qtum , ilk uzay tabanlı Blockchain projesini bir Çin uydusu üzerinde başlatıldığını duyurdu.