Nobel Ödüllü Ekonomist Bitcoin’i Topa Tuttu

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, blockchain üzerindeki işlemlerin halka açık olmasına karşın Bitcoin yaratıcısının dahi bilinmemesinin, suç örgütlerine kapıyı açtığını söyledi.

Stiglitz Financial News’e yaptığı açıklamada şu açıklamalarda bulundu:

“Şeffaf bir bankacılık sisteme yaratmaya çalışıyorsanız gizlilik temelli bir ödeme sistemini destekleyemezsiniz””

Bitcoin gibi bir çukur açtığınızda bütün kötü faaliyetler bu çukur üzerinden gerçekleşir ve hükümetler bunu kabul etmez.

Kripto para piyasasındaki finansal düzenlemeler konusuna da atıfta bulunan Stiglitz, kripto para birimleri piyasalarının büyümesiyle otoritelerden yeni finansal düzenlemelerin açıklanacağını belirtti: Piyasalar bir öneme sahip olduğunda hükümetler yumruklarını masaya vuracaktır.

Stiglitz gibi ekonomist Nouriel Roubini, Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffet ve Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde da daha önce Bitcoin’i suç aktivitelerine sebebiyet verdiği nedeniyle eleştiri toplarının hedefi haline getirmişti.

Kripto para piyasasına ilişkin çeşitli ülke ve kurum geçen yıl içerisinde düzenleme çalışmalarına başlamıştı. Düzenlenlemeler kapsamında Hindistan Yüksek Mahkemesi ülke genelinde kripto para birimlerini yasakladı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ise ICOların menkul kıymetler olarak işlem görebileceğini açıkladı.