Paypal CEO’su: Bitcoin Tarihin En Büyük Sahtekarlığıdır

Harris’in görevi, Bitcoin tartışmasının üç temel alanını hedefliyor: ödeme araçları, değer depolaması ve içsel değer. Sürekli popüler argümanı bile çıkardı: “Bitcoin’in hiç değeri yok.”

Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kullanılması açısından Harris, Bitcoin’in neredeyse hiçbir yerde kabul görmediğini ve tek bir günde% 10’luk bir fiyat salınımı olasılığından dolayı faydasız olduğunu iddia etti.

Her şeyden önce, Bitcoin şüphesiz kullanıcı için başka bir seçenek mevcut olmayan belirli senaryolarda ödeme aracı olarak yararlıdır. Örneğin, sistemden değeri transfer etmekte zorlanan Amazon Mekanik Türk işçileri sık sık Purse.io aracılığıyla bitcoine döner. Harris bile, bir ödeme aracı olarak bitcoin’in suçlu kullanımı hakkında konuştuğunda, daha sonra postayla transfer için Bitcoin’in yararlılığını itiraf etti.

Bitcoin’in ahlaki açıdan kabul edilebilir bir kullanımının bulunup bulunmadığının, gerçek dünyada kullanımın mevcut olup olmadığı konusunda herhangi bir etkisi yoktur. Ek olarak, yasadışı ticaret olarak neyin oluşturulduğu dünya çapında çılgınca değişebilir.

Harris, Bitcoin ile ilişkili verimlilik sorunlarını (örn. Maliyetler, gecikmeler) de tartıştı. Bu, Lightning Network gibi iki katmanlı ağlardan habersizdir (Lightning Network’ün bitcoini ödemelerde nasıl daha faydalı hale getirdiğine dair bu açıklamaya bakın) . Ama yine de, bu tür bir anahtar noktanın önerisi, Starbucks’ta bir kahve satın almak yerine sansüre dayanıklı ödemeler olduğu için bu noktayı özlüyor.

“Bunun kahve için ödeme yapmak olduğunu sanmıyorum.” https://t.co/aU8kjFFxj3

– Kyle Torpey (@kyletorpey) 23 Nisan 2018

Fiyat volatilitesi (değer argümanı deposuna girer) açısından, günlük fiyat dalgalanmaları maaş çekmeyen maaş çekmeyenler için önemli değildir ve politikayla ilgili nedenlerden dolayı bitcoin tutmaya isteklidirler. felsefe, fiyat spekülasyonu veya diğer nedenler.