Connect with us

Rehber

Pump ve Dump Kavramları Nedir?

Published

on

Pump ve Dump Kavramları Nedir?

Pump şişirmek anlamına, Dump ise boşaltmak anlamına gelmektedir. Kripto para borsasında ki kullanımı ise biraz farklıdır. Pump ve Dump kavramları kripto para piyasasında sıklıkla geçen ve borsaları manipüle etmek için bir araya gelen kişilerden oluşan gruplardır. Bu gruplar küçük yatırımcıyı veya tecrübesiz yatırımcıyı kandırmak için bir veya grubun büyüklüğüne göre birkaç altcoini seçerek yüklü miktarlarda alımlar yaparlar.

Bu alımlardan sonra fiyatlar yukarıya doğru gittiği için küçük yatırımcı veya tecrübesiz yatırımcılar bu yükselişlerin gerçek olduğunu düşünerek bu coinlere yatırım yapmaktadır fakat bu yükseliş gerçek değildir. Bu kişiler 100 TL’den toplu olarak aldıkları coinleri 150 TL gibi bir rakamdan hızlı satış emirleri verdikleri için kazancı elde edip çıkarlar.

Bu gruplar genellikle ücretlidir ve genellikle kazancı grup kurucuları kazanmaktadır çünkü bu kişiler yukarıdan satış emirlerini herkesten önce verirler.

Okumaya Devam Et
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altcoin

Coin ve Token Arasında ki Farklar

Published

on

Kripto para ile ilgili haberlerimizi okurken mutlaka coin veya token kelimelerini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu iki terim benzer terimler gözükse de aralarında büyük farklar vardır.

Kripto para terimi, Bitcoin ile başlasa da şuanda birçok alternatif coin yani altcoin bulunmaktadır. Ethereum, Litecoin, XRP, Dogecoin ve diğer coinler altcoin terimine örnektir. Bu coinlerin her biri aynı Bitcoin teknolojisi gibi blok zincirine sahiptir ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu altcoinlerin neredeyse hepsi Bitcoin’in fork yani çatallaşması sonucu oluşsa da günümüzde bazılarının yazılımı ve kod yapısı Bitcoin’den çok farklıdır.

Örneğin; Ethereum, Ripple ve Monero gibi coinler fork ile oluşmamış, tamamen farklı bir yazılıma sahip coinlerdir.

Token terimi ise program veya varlık türünü temsil etmektedir. Kavramı açarsak, projenin gelişimini finanse etmek için piyasaya sürülen varlıklardır. Bugün bir coin üretip onun reklamını yapmak, yazılımını desteklemek oldukça maliyetlidir. Coin sahibi şirketler token adı verilen varlıkları piyasaya sürerek yatırımcı toplamaktadır.

Aralarında ki en büyük fark ise coinler bağımsız olsa da tokenlar bağımlı varlıklardır.

Okumaya Devam Et

Rehber

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Kimdir?

Published

on

Ethereum Kurucusu “VİTALİK BUTERİN”!

Vitalik Buterin, Rus-Kanadalı bir yazar ve programcı. Vitalik, Bitcoin dergisinin kurucuları arasında yer alan ve 2011 yılından beri Bitcoin topluluğunda makaleler yazan biri.

Bitcoin’den sonra dünyanın ikinci en değerli ve tanınmış kripto parası olan Ethereum’un arkasındaki çocuk “dahi olarak biliniyor”. Projesinin 65 milyar doları aşan muazzam bir piyasa sermayesi var ve büyümeye devam ediyor. Bu arada Vitalik sadece 23 yaşında

Belki de Vitalik’i şifreli para birimleri dünyasına götüren, hayatta yeni bir tutku arayışıydı.

İlk olarak Bitcoin’i babasından duymuş ve ilgilenmeöiş. Üstelik başlangıçta, kripto paranın kaçınılmaz olarak başarısız olacağını düşünmüş nedenini ise gerçek bir değere sahip olmadığını düşünmüş olmasıydı. Ancak, daha sonra birkaç yerden daha duydu kripto paraya ilgisi artmaya başladı(sonrası malum).

2013 yılının sonlarında Vitalik Buterin, fikirlerini beyaz bir kağıda döktü ve arkadaşlarına sundu.Konsepti görüşmek üzere yaklaşık 30 kişi Vitalik’e ulaştı.Fikirleri, görüş ve tartışmalar sırasında, zamanla değişti ve şekillendi.

Proje, Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin ve Gavin Wood’tan oluşan temel ekiple Ocak 2014’te kamuya açıklandı. Buterin, Miami’de düzenlenen bir Bitcoin konferansında Ethereum’u sahnede tanıttı.(ETHEREUM UN ŞUANKİ PİYASA DEPERİ 870 DOLAR)

25 Haziran 2017’de, Vitalik Buterin’in araba kazasında öldüğünü iddia eden sahte bir haber, Ethereum’un piyasa değerinden 4 milyar dolar kaybetmesine neden oldu. Hikaye, isimsiz bir kullanıcı tarafından troller cenneti olan 4Chan’dan yayınlandı. Ethereum tüm kayıp değerini korumayı başarmış olsada da, forumların ve haber sitelerinin bu piyasadaki önemini vurguladı. Belki de, Bitcoin kurucusu tarafından saklanan tam anonimlik çok akıllı bir harekettir.

Ethereum nedir? Öğrenmek için buraya tıklayın

Okumaya Devam Et

Altcoin

Stellar Nedir?

Published

on

Stellar, kısa ismi ile XLM bugün itibariyle en değerli 6. altcoindir. 5,4 Milyar $’dan fazla yatırıma sahip bu coinin değeri ise 0,28 $ civarındadır. Toplamda 100 milyar’dan fazla arzı olan bu coinin ise bugüne kadar sadece 18 milyar adeti kullanılmaktadır.

Ripple ile benzer alanlarda yer alan bu coin onun en büyük rakibi olarak göze çarpıyor. Aynı Ripple gibi oda geleceğin bankacılık uygulaması misyonu ile ortaya çıkmıştı. Çok kısa sürede transfer edilebilmesi, transfer ücretinin düşük olması ve anonim olması en büyük avantajı.

Stellar bugün itibariyle birçok borsada alınıp satılabilen bir coin. Ülkemizde Koineks platformunda rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca Ledger Nano S donanımında da saklanabilmektedir.

Geliştirici ekibi çok kaliteli olmakla birlikte bu durum birçok yatırımcıya da güven vermekte. Bitcoin borsasının kurucularından bile birkaç kişi şuanda Stellar ekibi içerisinde yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Haberler