Ripple Yetkilileri İngiliz Düzenleyicilere Çağrıda Bulundu

Dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimi Ripple, İngiltere’nin düzenleyicilerini Japonya’nın liderliğini takip etmesini ve yeni kurallar uygulayarak kripto para piyasasının “Vahşi Batı” günlerini sona erdirmesini istedi.

Ripple’ın düzenleyici ilişkiler başkanı Ryan Zagone, İngiliz düzenleyicileri “riski ele geçirme ve yenilikçiliği sağlama” arasında bir denge bulmaya çağırdı. Zagone, önerilen düzenleme için üç ilkeyi belirlemiştir: tüketici koruması, kara para aklama ve finansal istikrar. Dijital para birimleri üzerindeki mevcut normatif çerçeveyi İnternet’in ilk günlerine benzeterek şöyle diyordu:

“Şu anda daha fazla netliğe ve kurallara ihtiyacımız olduğu ve daha fazla kesinlike ihtiyaç duyduğumuz şu andayız. Düzenleyiciler tarafından alınan “bekle ve gör” yaklaşımının yeniden gözden geçirilmesi için iyi bir zaman. ”

Zagone, Japonya’yı kripto para birimi düzenlemesinin ve meşruiyetinin “lideri” olarak adlandırdı ve İngiltere de dahil olmak üzere diğer ülkelerin Japonya’nın deneyimini bir plan olarak kullanabileceğini söyledi. Avustralya, geçtiğimiz yıl Japonya’nın liderliğini takip etti ve Temmuz 2017’de Bitcoin ve diğer dijital para birimleri için yasal ihale açtı.

Birleşik Krallık’ın Japonya’dan ipucunu alıp almayacağını ve kripto para birimleri üzerindeki duruşunu gözden geçirip geçirmeyeceğini ya da düzenlemeleri sıkılaştırmaya devam edip etmeyeceğini hâlâ göreceğiz. Şansölye Philip Hammond, tüketicileri korumak için geçen ay yeni bir görev başlattı ve “kripto varlıkların risklerini yönetmeye” yardımcı olacağını söyledi.

İngiltere valisi Mark Carney, kripto-para birimlerinin “balonun ayırt edici özellikleri” olduğunu iddia ederek düzenleyici bastırma ile karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Zagone, pazarın olgunlaşması için düzenlemenin gerekli olduğunu belirtti:

“Yönetmelik, özellikle kurumsal yatırımcılar olmak üzere yeni girenlerin girmesini sağlayan otoyoldaki korkulukları yaratıyor.”