Romanya’da Kripto Paralarla İlgili Yeni Düzenleme

Romanya Hükümeti, kripto paraların ülkedeki rolünü şekillendirmeye yönelik adımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Son olarak ülkenin kendi kripto parasını üretmek için ülkedeki yazılımcılara çağrı yapan başbakan Viorica Dancila, bu kez de yeni kripto para yasası için çalışma başlattı. Yayınlanan yasa taslağında kripto paralar için ‘’Elektronik Para’’ ifadesi kullanılırken, nakit para ve altın dışında kalan tüm elektronik ödeme yöntemlerinin bu kapsamda değerlendirileceği açıklandı.

Visa, Mastercard ve Maestro gibi kredi kartları ise elektronik para taslağının dışında tutuldu. Yeni çıkacak yasaya göre, kripto para üretmek isteyen şirketlerin minimum 350 bin euro tutarında bir sermaye ile bu işe girmesi gerekiyor. Başkent Bükreş’te yer alan Romanya Merkez Bankası’nın da üretime onay vermesi zorunlu kılındı. Ayrıca üretim yapacak olan firmalar her yıl düzenli olarak dosyalarını raporlayıp Romen yetkililere iletmek zorunda.

Taslaktaki ilginç düzenlemelerden biri de, Romen Merkez Bankası’nın iptal yetkisi ile ilgili. Yasaya göre kripto para üretmek için izin alan bir şirket, eğer 12 ay boyunca üretim yapmazsa, Romanya Merkez Bankası ilgili şirketin üretim yetkisini iptal edebilecek. Yerel basına açıklama yapan yetkililer, bu düzenlemelerin temel amacının Blockchain teknolojisi kullanan kripto paraların denetlenmesini kolaylaştırmak amacıyla olduğunu açıkladı. İlgili yasa taslağını düzenleyen vekillerden biri olan Ivan Isarescu, kripto para teknolojilerinin arkasındaki blockchain teknolojisinin kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.