Rusya’nın en büyük iki bankası kripto para sektörüne giriş yaptı.

Kommersant gazetesini Cuma günü yayınladığı habere göre Rusya’nın en büyük iki bankası özel müşterileri için kripto para portföy danışmanlığı yapacak.

Sberbank ve Alfa Bank, Rusya Merkez Bankası’nın haberine göre müşterilerine Kraken ve Bitstamp dahil olmak üzere altı büyük popüler borsadan oluşan özel bir fon oluşturacak.

Devlet çalışanlarının maaş işlemlerinden sorumlu devletin ana bankası olan Sberbank ve ülkenin en büyük özel bankası olan Alfa Bank AddCapital yatırım fonu, Ulusal Uzlaşma Mevduatı ve Grup IB’nin yardımları ile kripto para sektörüne girmeyi planlıyor.

Sberbank Bireysel Bankacılık başkan yardımcısı Ana Ivanchuk bu konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

”Rusya ile birlikte müşterilerimize ilgilendikleri ürüne yatırım yapmalarına olanak sağlayacak düzenlemelere uyum sağlamaları için kesinlikle şeffaf bir yol sunmak istiyoruz.”

Alfa Bank’ın Bireysel Bankacılık şube müdürü Anton Rakhmanov ”Hedefimiz dijital varlıkların mümkün olan en kısa sürede yasal finansal varlıklar olarak tanınmasını sağlamaktır.” dedi.

Kısa süre önce Telegram Coin’in ön satışına katılan AddCapital’in porjenin teknik çözümünden sorumlu olduğu söyleniyor. CEO Alex Prokofyev, yatırımcıların yatırım sürecinde fondan pay alacağını söyledi.

Portföy, Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin dahil olmak üzere en popüler kripto paraları içerecek. Kripto paraların kombinasyonu yılda dört kez ele alınıp düzenlenecek ve oranları bir ticaret algoritması ile dengelenecektir.

Prokofyev ”Müşteriler hisse senetlerini istedikleri zamanda akıcı bir şekilde fiat-para birimleri için gönderebilir.” dedi.

Portföy’ün herhangi bir resmi lansmandan önce 45 gün daha test edileceği söyleniyor.