Savaş Gemisi Enkazında 130 Milyar Dolarlık Altın Bulan Şirket ICO Düzenliyor

Geçtiğimiz günlerde ikinci dünya savaşında Güney Kore açıklarında 200 tondan fazla altınla batan Rusya’ya ait geminin enkazına ulaşılmıştı. Rusya’ya ait savaş gemisinin enkazında adeta bir servet bulan Shinil Group şimdi kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor.

Reuters’ın haberine göre, Shinil Group, 1880’lerde inşa edilen Rus zırhlı bir kruvazör olan Dmitrii Donskoi’nin batığının yerini tespit ettiğini iddia ediyor. Bulunan hazinenin nasıl paylaştırılacağı hala tartışılıyor ancak firma, gemi enkazına sadece kendileri ulaştığı için bu konuda oldukça iddialı.

İkinci dünya savaşı sırasında Rusya ile Japonya arasındaki savaşı finanse etmek amacıyla bu denli fazla altın taşıdığı tahmin edilen geminin enkazına Ulleungdo Adası açıklarında ulaşılmıştı.

Güney Kore, İngiltere ve Kanada’dan gelen uzmanlarla yıllardır gemiye ait enkazı arayan şirket yetkilileri, önümüzdeki hafta bir basın açıklaması ve enkazın keşif videolarını yayınlamayı planlıyor. Dalgıçlar tarafından çekilen ilk fotoğraflar, 200 ton altın sikkenin yanı sıra 5.500 kutu altın külçesinin de gemiyle birlikte batığı doğruladı.

Güney Kore’nin yerel medya organlarına göre enkaza ulaşan şirket, elde edilen ganimetin bir kısmını şirketleri adına çıkartılacak kripto para projesinin finansmanında kullanılacak.

Ganimetin yarısının Rusya’ya iade edilmesi bekleniyor. Ayrıca Shinil Group’un ICO’su da 30 Temmuz’da başlayacak.. Bir jetonun tahmini fiyatı 10,000 KRW yani yaklaşık 8.87 dolar.

Rusya’nın günümüzde savunca harcamalarına ayırdığı yıllık bütçenin 60 milyar dolar olduğunu da hatırlatalım

Ayrıca uzmanlar yatırımcıları, enkazdan çıkarılacak hazineye ilişkin somut deliller olmadan, projeye yatırım yapma konusunda temkinli olmalarını tavsite ediyor.

Kaynak: Ethereumworldnews