Telegram Rus Yetkililere Karşı Bitcoin Kullanacak

Moskova mahkemesi terörle mücadele projesinde Telegram’ın derhal yasaklanacağını duyurdular. 

Şirket, kullanıcı bilgilerini teslim etmeyi reddetti.

Yasağın yürürlüğe girmesinden bir gün sonra CEO Pavel Durov, Telegram’ın prokolleri ve VPN’leri Rus müşterilerine yönelik geçici çözümler  için bitcoin kullanacağını duyurdu.

Telegramdan Meydan Okuma

Pavel Durov’un Telegram kanal takipçileri bu sabah erken ping yaptılar.

CEO Pavel Durov;

“Son 24 saat boyunca Telegram Rusya’daki internet sağlayıcıları tarafından yasaklandı. Bunun nedeni, Rus güvenlik kurumlarına şifreleme anahtarları vermeyi reddetmemizdir. Bizim için zor bir karar değildi. Kullanıcılarımıza% 100 gizlilik sözü verdik ve bu sözümüzü ne olursa olsun ihlal etmeyeceğiz. ”

Telgram , Rusya yerel hükümeti ile oldukça uzun bir süredir karşı karşıya. Şifrelenmiş mesajlaşma servisi genellikle dünyanın her tarafında yüksek gizlilik güvenliği seviyelerini arayanlar için oluşturulmuş durumda.

Sonuç olarak, Rusya hükümet yetkilileri, en azından davalarda en yüksek seviye suçluların kullanıcı bilgilerine erişimlerini sağlayabilmelerini talep etti.

Sayın Durov, şirketin nihai meselesine, ülkenin nihai kaderi hakkındaki geri duruşa katılmayı bile reddetti.“Yasağa rağmen” dedi.

Pavel bu sabah, “Rusların VPN’lerle ve vekillerle yasağı geçme eğiliminde oldukları için, şu ana kadar kullanıcı katılımında önemli bir düşüş görmedik. Ayrıca, kullanıcılarımız için kısmen mevcut olan üçüncü taraf bulut hizmetlerine de güveniyoruz. ”

Durov, “Rusya, Telegram kullanıcı tabanının% 7’sini oluşturuyor ve tüm piyasayı kaybedersek bile, Telegram’ın diğer bölgelerdeki büyümesi bir kaç ay içinde bu zararı telafi edecektir” diye vurguladı. “Ancak, Rus kullanıcılarımız için elimizden gelen her şeyi yaptığımızdan emin olmak benim için önemli.”

Bu mutlaka geçici çözümler anlamına gelir. Durov’un da belirttiği gibi, “Rusya’da ve başka yerlerde internet özgürlüğünü desteklemek için proxy ve VPN çalıştıran şahıslara ve şirketlere bitcoin bağışları vermeye başladım. Bu sene milyonlarca dolar bağışta bulunmaktan ve diğer insanların da takip etmesini umuyorum. Dijital Direniş’i (dijital özgürlükler ve küresel olarak ilerlemek için merkezi olmayan bir hareket) aradım. ”