Televizyonların ve Gazetelerin Bitcoin Hakkında Söylemediği 4 Şey

Ana akım medya yalan yanlış haberleriyle meşhur. Bitcoin’in kara para aklama ve yer altı dünyasıyla ilişkilendirilmesi bizi üzüyor. Ancak, Bitcoin’in ana akım medyada yeni ve tehlikeli bir nesne olarak tabir edilmesi kabul edilemez!

Evet TV’ler ve gazeteler, sizi suçlamak istemiyoruz ancak okuyucularınıza bir haber sunma istiyorsanız araştırmalar yapmalısınız. Ana akım medyanın yaptığı şey konu hakkında bilgi sahibi olmadan atıp tutmakla bağdaştırılabilir.

Bitcoin ile henüz tanışmadan önce medyada çıkan haberlerin hemen hemen hepsinin doğru olduğuna inanırdım. Eminim ki pek çok insan da benim gibi düşünüyor.

Bitcoin Yeni Bir Teknoloji Değildir

Bitcoin’in yeni bir teknoloji olduğu konusuna gelecek olursak bu doğru değil. İlk kripto para çalışmalarının 1990’lı yıllarda başladığını belirteyim. Kriptografinin dijital dünyaya hediyesi Bitcoin 20 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Sadece Yatırım Amaçlı Olarak Görülmemeli

Bitcoin hem internet ortamında hem de gerçek hayatımızda birçok lokasyonda kullanılıyor. Evet Bitcoin yatırım amaçlı kullanılabilir ama aslında bundan daha fazlasıdır.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin tamamen güvenli olmasa da doğası gereği birçok kripto paradan daha güvenlidir. Bitcoin piyasa manipülasyonundan oldukça etkileniyor. Bu nedenle elinde çok miktarda Bitcoin bulunduran kişiler bunu piyasayı manipüle etmek için kullanabilir.

Bitcoin Kara Para Aklama ve Siber Suçlar İçin Kullanılıyor

Evet Bitcoin, birçok suçta etkin olarak kullanılmış olabilir ancak geleneksel para birimleriyle işlenen suçların oranı Bitcoin’in çok çok ilerisinde. Bitcoin, dürüst yatırımcılara yeni bir düzensiz para birimine erişme şansı veriyor, ne yazık ki suçluların da bundan faydalanabiliyor.