Connect with us

Haberler

Türk Lirası ve Borsa İstanbul’un Day Traderlara Sunduğu Çok Şey Var

Published

on

Coinografi.com – Türkiye, her haber yatırımcısının ihtiyaç duyduğu, oynaklığın ve öngörülebilirliğin birarada olduğu, yükselişte olan bir ekonomi. Borsa İstanbul, Türkiye ekonomisinin, siyasi gelecek, bölgedeki jeopolitik durum ve artan enflasyon hakkındaki belirsizliklerin üstesinden geldiği, yine potansiyel dolu olduğunu gösteren bir ay geçirdi.

Türkiye’de işler iyi yada kötü her an gidebilir, bu yüzden pazarı izleyerek harekete geçmek önemli bir fırsat. Pazar hareketlerine göre, doğru yerde ve zamanda kolayca işlem yapmanızı sağlayacak SimpleFX WebTrader ile yatırıma koyulmadan önce birkaç noktaya bakalım.

Türkiye’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu arasındaki benzersiz konumu sayesinde gerçekleştirebildiği ticaretler ve politik anlaşmalarla, 900 Milyar’dan fazla Gayrısafi Milli Hasıla ve 90 Milyondan fazla nüfus ile dünyanın 13. Büyük ekonomisi durumunda.

USDTRY son zamanlarda istikrar kazandı, ancak birkaç ay önce Türk lirası bir hafta içinde %25’e düşmüştü, kaynak: SimpleFX WebTrader.

Türk lirası ve Türk Borsalarını etkileyebilecek potansiyel gelişmelere bir bakalım:

Durgunluk mu yoksa “yumuşak iniş” mi?

Türkiye, % 7’nin üzerinde bir GSYİH artışı kaydederek, 2018’in ilk yarısından bu yana kayda değer bir büyüme hızı kaydetti.

Ancak Türkiye ekonomisi 2019’da oldukça belirsiz bir görünümde. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 24 Ocaktaki Davos Ekonomik Forumunda verdiği TV röportajında, “Büyümede yavaşlama göreceğiz ama resesyon olmayacak.” dedi ve bunun bir yumuşak iniş stratejisi olduğunu belirtti.

5 aylık EURTRY grafiğinde yüksek düzeyde oynamalar görebiliyoruz. Kaynak: SimpleFX Webtrader

Durgunluk olsun olmasın, Türk ekonomisi bir yol ayrımında. Bu da USDTRY ve EURTRY gibi birimlere karşı Forex’de değişik stratejiler deneme fırsatı ortaya koyuyor.

Hükümet Merkez Bankasına Müdahale Eder mi?

AK Parti hükümeti global ekonomi liderlerine 3 finansal hedef üzerinde yoğunlaştıklarına ikna ediyor: Bütçe, sıkı denetim ve Enflasyonla mücadele.

Bu uzun vadede liranın değer kazanmasını sağlayabilir. Fakat Ekimde %25 ile son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon ciddi bir problem olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankasını büyümeye teşvik ediyor. Merkez bankasına baskı olmaması bilgisi bile pazarı yükselmeye eğimli kılıyor. 16 Ocak’ta Merkez Bankası faizleri %24’te tutma kararı alarak, liranın piyasadaki değerine destek oldu.

Haberleri dikkatli takip etmek bu noktada çok önemli. Şu anda lira stabilize durumda olsa bile, bu her an değişebilir. Geçtiğimiz ağustos ayında bir hafta içinde %25 aşağı düştüğünü hatırlıyoruz.

Her şeye olduğu gibi Türk siyaseti, döviz kurunu da sallayabilecek heyecanlı haberleri getirmeye devam ediyor. Türkiye’deki oy verme davranışını en çok etkileyen şey Ekonomi olduğundan, 31 Mart Yerel Seçimlerinin yaklaştığını unutmamak gerek.

Suriye, Kürtler ve Trump

USDTRY’yi Dünya Haberleri de etkileyebiliyor. 14 Ocak’ta ABD Başkanı Trump’ın, “Biz Suriye’den çekildikten sonra Kürtlere saldırırlarsa, Türkiye’yi ekonomik olarak yıkarız” tweeti atması üzerine yine büyük bir zıplama olmuştu. Buradan bu denli güçlü açıklamaların ve Türkiye’nin son derece karmaşık jeopolitik konumunun lira’nın oynaklığını çok rahat etkilediğini görebiliyoruz.

Borsa İstanbul Yükselişe Geçer mi?

Türk borsası 2018’i zayıf geçirdi. Şirketler son 6 yılın en güçlü yükselişine geçerken, 2019’un ilk haftalarında durum değişiyor gibi görünüyor.

2019’un ilk haftalarından Turkcell hisselerinin olağandışı yükselişi, Türk Borsasının potansiyelini ortaya koyuyor. Kaynak: SimpleFX WebTrader

Borsa İstanbul’un ana endeksi yüzde 9 arttı ve Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. gibi lider şirketler Ocak ayının ilk üç haftasında yüzde 30 arttı. Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. ve Garanti Bankası A.Ş. ise bir sağlam başlangıç yaptı.

Türk ekonomisinin yatırımcılar için ne kadar cazip olduğunu görebiliyoruz. Politik değişkenlerle kolayca etkilenen bu pazar, day trading yapmak için oldukça uygun. Haberleri yorumlamanıza bağlı olarak kısa veya uzun pozisyonlar alabilir, Türk finans dünyasının hassaslığından yararlanarak doğru kararlarla sermayenizi arttırabilirsiniz.

Türkiye’de Son Durum

Türkiye cazip ve gelişmekte olan pazar. Bununla birlikte, bir çok şey hükümetin enflasyonla nasıl başa çıkacağı ve seçimlerden önce destek ivmesini koruyacağına bağlı.

Ticaret gerilimleri hafifliyor ve bölgedeki durum nihayet istikrar kazanmaya başlıyor gibi görünse de, orta doğu tarafında ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz.

Her yerde ve her zaman ulaşacağınız yatırım aracınız, SimpleFX WebTrader’ı telefonunuzdan istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Türkiye çevresinde oluşan belirsizlikle, bireysel yatırımcıların kurumsal yatırımcıları bile geçebileceği bu ortamda gözümüz her şeyin üstünde olmalı. Olan biteni yakından takip ederek doğru zamanda tepki verebilmeliyiz. İşte bu yüzden en iyi yatırım aracı cebinizde olmalı. En iyi mobil yatırım uygulaması SimpleFX WebTrader ile saniyeler içinde Türk lirası ve hisseleriyle işlem yapabilirsiniz.

Eğer CFD yatırımlarına yeniyseniz, tam teşekküllü deneme hesabını bir deneyin ya da canlı hesabınızla minimum depozito olmadan işlem yapın.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

deepTradeBot 2020-2021 Dönemi İçin Yeni Yol Haritasını Yayınladı!

Published

on

Popüler yapay zeka destekli kripto para işlem algoritması deepTradeBot.com, 2021 yılının sonuna kadar uygulanacak planların ve güncellemelerin bir listesini yayınladı.

Şirketin gelecek planları oldukça dikkat çekici birçok hedefi ve kullanıcıların beklentilerini karşılayacak geliştirmeleri kapsıyor. deepTradeBot, bu yılın sonuna kadar, yatırımcılara ve platformda bağlı şirketlerini kuranlara yardımcı olacak 3 büyük güncellemenin sözünü şimdiden vermiş durumda. Bu 3 büyük güncelleme şunları içeriyor:

  • Ticaret botlarının özel eklentileri, botların gücünü ve yeteneklerini geçici olarak artırma fırsatı verecek;

 

  • Ortaklık programı istatistiklerinin geliştirmesi: hesap toplamları ve ortakların mali toplamları iyileştirilecek;

 

  • Kullanıcılara yapay zeka destekli algoritmik trade botlarının faaliyetlerini ve ticaret sonuçlarını izlemek için kişisel ticaret raporları sunulacak;

deepTradeBot’un daha uzun vadeli planlar arasında ise kendi dahili cüzdanını ve herhangi bir komisyon olmaksızın dahili kripto para birimi alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebileceği bir platform yaratma ve  ayrıca bir mobil uygulama geliştirme hedefi bulunuyor. Ve tüm bu güncellemeleri 2021 ilkbahar ve yaz aylarında göreceğiz. Yol haritasıyla ilgili daha fazla ayrıntı, bugün oluşturdukları ve yayınladıkları özel sayfada mevcut – https://deeptradebot.com/roadmap.html

İlk bakışta, ekibin ürünleri etrafında bir eko-sistem kurmayı düşündüğü görülüyor ve bu yıl başlattıkları MLM Kulübü (https://deeptradebot.com/land/club), bu fikrin gerçekleşmesi içn büyük katkı sağlayacak.

Bu arada platform, arayüz iyileştirmeleri üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor: Öyle ki dün yayınlanan güncellemeyle birlikte deepTradeBot,  aynı anda 10’dan fazla bot kiralayan müşterilerinin arayüzde gezinmelerini kolaylaştırmak için gösterge tablosunda gelişmiş bir bot listesi yerleştirmesi eklediler.

En popüler algoritmik trade platformlarından biri olan deepTradeBot’un önümüzdeki 2020-2021 dönemi için geliştirmelerini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Coinografi.com yazıda geçen bilgilerden ve ilgili ürün ya da hizmetlerle ilgili hasar, kâr-zarar ya da kayıptan sorumlu değildir. Coinografi.com, yazıda adı geçen şirket, ürün ya da hizmetle ilgili okuyucuların özen göstererek kendi araştırmalarını yapmalarını önerir.

Sponsorlu makaleleriniz için iletişime geçebilirsiniz / contact us

Continue Reading

Haberler

PayPal’ın Kripto Para Planı Olduğu Ortaya Çıktı

Published

on

Kripto para piyasasının dünya genelinde giderek popüler olması, Bitcoin’den sonra birçok markanın rakip kripto paraların çoğalmasına yol açtı. Hali hazırda piyasa birçok marka işlem görüyor. Gündemde konuya ilişkin yer alan bir haberde ise ünlü online ödeme yöntemi markasından olan PayPal’ın da kripto para hizmeti sunacağına ilişkin çalışmalar yürüttüğü ortaya çıktı.

20 Mart tarihli bir PayPal mektubunda kendilerinin elle tutulur adımlar attığı ifade edilmiş olup kaynaklar tarafından verilen bilgilerde haziran ayında alım ve satım işlemleri için bir kripto para birimi hizmeti sunmayı planladığı ifade edilmişti, fakat konuya ilişkin PayPal’dan bir açıklama yapılmamıştı.

Sistemdeki Kısır Yanlar Ele Alındı

PayPal’ın mektubu ile Avrupa’da birçok yatırımcı ve kullanıcının özellikle kripto para sisteminde AB’nin yükselen varlık sınıfını daha iyi temsil edebileceği, özellikle kripto para birimlerinin finansal sistem içindeki sorunlu kısımları düzenlemek üzere ele alabilecekleri belirtiliyor.

altcoin

Kaliforniya merkezli bir şirket olan PayPal’ın hali hazırda aktif olarak 300 milyon aktif kullanıcısı olduğu biliniyor. Facebook tarafından firmanın kripto para ile Facebok Libra derneğine 2019 yılında katılması fakat ekim ayında ayrılması ile ortaya çıktı. Avrupa Komisyonuna daha önce de kara para aklama karşıtı önerileri de olmuştu fakat komisyon teknolojik tarafsızlığını korumak amacını koruması gerektiği ifade edildi.

ÇİN BLOCKCHAIN AĞI KENDİSİNE İKİ ORTAK ALDI

Doğrudan Kripto Para Satışı

CoinDesk tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan habere göre ise PayPal’ın Coinbase gibi piyasalardan para çekmek amacı ile bir araç olarak kullanıldığı ancak doğrudan kripto satışı hizmeti ile bir ilki hedeflediği belirtiliyor.

Kaynakların haber kanalına yaptığı açıklamalara göre PayPal ve Venmo ile doğrudan kripto alım/satım işlemlerine izin verecek olup bu kapsamda kripto alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebilecek. Yerleşik cüzdanlar içinde varlıklar saklanabilecek.

Hali hazırda PayPal’ın hangi kripto paraları destekleyeceği ve yeni bir kripto paranın sunulup sunulamayacağı henüz bilinmiyor. Coin base ile 2016 yılından beri ortaklık kuran PayPal’ın Coinbase ile ne tür rolü olacağı ise henüz bilinmiyor. Resmi açıklama da herhangi bir kanaldan yapılmamış olsa da Paypal’ın kripto para piyasası ile yakından ilgilendiği biliniyor.

Continue Reading

Kripto Para

Kripto Para Ponzisine Bağlı 2 Kişi Ölü Bulundu

Published

on

Kripto para piyasası ile ilgili geçtiğimiz aylarda açıklanan bir rapora göre kripto para dolandırıcılığı ile ilişkin olarak OneCoin destekçisi olduğu bilinen iki kişinin Meksika’daa ölü bulunduğu açıklandı. Yaşamını yitirenlerden irinin 2017’de gündeme oturan Ponzi dolandırıcılığına karışan ve LATAM bölgesinde yanlış bilgiler ile kurbanları dolandıran bir kişi olduğu ortaya çıktı.

Bulunan cesetlerde yapılan incelemede bu iki kişinin öldürüldüğü bilgisi verildi. Meksikalı yetkililer Sinalo Mazatlan bölgesinde buldukları cesetlerin Oscar Brito Ibarra ve Ignacio Ibarra’ya ait olduğunu açıkladı. İlgili cesetler, vücutları kesilmiş bir şekilde bavullara doldurulmuş ve boş bir alana atılmış olarak bulunmuş. Konuya ilişkin açıklamalar ve detaylar ise şu şekilde.

Bitcoin ve Binance’den Kripto Kart Müjdesi!

İki Kişi OneCoin Destekleyicisiydi

Meksikalı yetkiler tarafından vücutları bavullara doldurulmuş bir şekilde bulunan iki kişi Brito Ibarra ve Ignacio Ibarra’nın en geniş ve en iddialı kripto para Ponzi dolandırıcılığı ile ilgisi olduğu açıklandı ve OneCoin ile oldukça yakın bir destek ilişkisi olduğu açıklandı.

2017 yılının sonlarına doğru birkaç şüphelinin MLM girişimi sonrasında Brito’nun One Coin’e katıldığı biliniyor. Brito’nun uzman olduğu alan olarak ise dolandırıcılık ile ünlenen e-ticaret sitesi olan DealShaker olduğu da raporda yer alıyor. OneCoin’e katılarak, küçük bir grup ile ortaklık kuran Brito, scamine teşvik amacı ile proje yatırımcıları ile Arjantin, Brezilya ve Kolombiya’ya seyahat ettikleri de açıklanan raporda belirtildi.

2019’dan Bu Yana Aktif

2019 yılında ilgili dolandırıcılığın temelleri polis güçlerince dağıtıldı. Fakat Brito, Amerika Otomotiv Pazarlama Şirketi ile CLA, olarak isimlendirilen kripto birimini ödeme olarak alan bir şirkete katıldığı biliniyor. 2020’nin başında ise bir diğer isim olan Ignacio Ibarra da bu operasyonun içine girdi ve Latin Amerika’da birçok yerde araştırmalar yaptı.

OneCoin’in sistemlerini kullanarak düşük maliyetle araç alım satımı yapan bu iki isim ayrıca çeşitli pazarlama hileleri ile dolandırıcılığa devam etti. Fakat özellikle korona virüs salgınının ortaya çıkması ile Latin Amerika’daki seyahatlerine ara verdikleri de biliniyordu. OneCoin’in ise dünya genelinde yatırımcılardan 4 milyar dolara yakın para çaldığı, kurucusu olan Ruja Ignatov’un 2017 yılından ayrıldıktan sonraki izi ise bilinmiyor.

 

Continue Reading