Wallmart Verilerini Korumak İçin Blockchain Teknolojisini Kullanabilir

Perakende devi Walmart’ın yeni yayımlanmış patent başvuruları, Bllockchain teknolojisini kullanarak ödeme verilerini depolamak için hazırlandığını açıkça belli ediyor.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından Perşembe günü yayınlanan iki başvuru, hem ödeme verilerini güvenceye almak için, hem de gizli bilgilerin yetkisiz taraflarca erişilememesini sağlayan bir blockchain destekli platformdan yararlanıyor. Aynı Walmart ekibi, başlangıçta geçen yıl 13 Ekim’de sunulan başvuruları hazırladı.

Dosyalama, izin verilen bir blok zincirini (yalnızca belirli tarafların düğümleri çalıştırmasına izin verir) kullanarak açık bir şekilde referans göstermese de, tarif edilen sistem, bu şekilde etkin bir şekilde çalışacaktır. Her iki uygulama da müşterilerin ödeme geçmişlerini görebilmelerini şart koşuyor – ancak bu üçüncü tarafların bu erişim düzeyinden kısıtlanması gerekiyor.

Bir satıcı ödeme sistemini açıklayan ilk patent başvurusu, müşterinin adına işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilen bir ağ oluşturmayı önerir. Ödemeler, bir veya daha fazla satıcı tarafından – hangi hizmetlerin sağlandığı ve bu hizmetleri kimin sağladığı – göre, belgeye göre alınacaktır.

Uygulama devam ediyor:

“Bir bakış açısında, bir tedarikçinin ödeme paylaşım sistemi sağlandı; bu, ürünlerin elde edilmesine ve teslim edilmesine ilişkin ürün ve hizmetlerden ötürü toplam ödeme tutarını otomatik olarak ödeyecek ve ödemeleri otomatik olarak elde etme ile ilgili hizmetler sunan taraflar arasında bölecek. ve ürünleri teslim etmek ve ödemenin ve ödemenin bölümlemesini bir blockchain ile şifrelemek. “

İkinci uygulama, dijital alışveriş sistemlerine odaklanır ve ödeme bilgilerini benzer bir şekilde şifrelemek için bir blockchain kullanılmasını açıklar.

Dosyalama notları olarak, “satıcı ödeme paylaşım sistemi, değerli sayısallaştırılmış öğeler için bir kimlik doğrulama sistemi de içerir … Örnek bir düzenlemede, kimlik doğrulama sistemi, geleneksel [blok zinciri sistemlerinin] bir veya daha fazla yönünü kullanır.”

İkiz uygulamalar, Walmart’ın en yeni fikri mülkiyet oyunu. CoinDesk’in daha önce bildirdiği gibi, şirket bilgiyi şifrelemek için blok zinciri kullanacak bir “akıllı paket” için bir patent arıyor.

Bunun ötesinde, Walmart, özellikle gıda sevkiyatlarını takip etmek için tedarik zinciri amaçları için blockchain uygulamalarını takip ediyor.