Walmart Blockchain Teknolojisini Kullanmaya Hazır

Walmart Inc., ABD merkezli dünyanın en büyük indirim perakendecisi, canlı gıda sektöründe Blockchain teknolojisini kullanmaya hazır.

Walmart Gıda Güvenliği ve Sağlığı Başkan Yardımcısı Frank Yiannas geçtiğimiz günlerde Massachusetts’deki MIT Technology Review’un Blockchain Konferansı’nda açıklamalarda bulundu. Yiannas, yeni Blockchain’in platformlarının, ürünleri takip etmek için harcanılan süreyi kısaltabildiğini söyledi. Walmart, tedarikçilerin bir Blockchain platformuna gıda koymasını sağlıyor, ki bu da işlem fazlalıklarını azaltacağının yanı sıra kirlilik yönetimini ve şeffaflığı artıracağını söylüyor.

Walmart, IBM ile işbirliği yaparak, 2016 yılında geri çağrılan ürünleri tanımlamak ve kaldırmak için teknolojiyi test etmeye başladı. Blockchain tabanlı bir sistemle, şirketin ürünlerle ilgili her türlü bilgiyi doğrulayabildiği ve teknolojinin merkezsizleştirildiği bildirildi.

Mart ayında Walmart, “Akıllı Paket” sistemiyle ilgili bir patent başvurusunda bulundu. Sistem, paket içeriğini, çevresel koşulları, konumu ve diğer ayrıntıları izlemek için tasarlanmıştır. Patente göre sistem, otonom araçlar ve drone’lar gibi yeni teknolojilerde kullanılması amaçlanmaktadır.

Blockchain’in kalite güvencesi amacıyla kullanılması, uluslararası perakendeciler arasında popüler bir trend olmuştur. Önde gelen Çin e-ticaret sitesi JD.com, et kalitesini ve kökenini sağlamak için Blockchain teknolojisini de uyguluyor. JD, müşterilerin, etlerinin bulunduğu yer olan Avustralya’daki çiftliğin kapılarını izleyebileceklerini söyledi.