Connect with us

Bitcoin

Yerli Olarak Oluşturulan Kripto Para ve Bitcoin Borsasında Yerini Aldı

Yayınlama

on

Kripto para ve Bitcoin’e ait olan işlemlerin vade ile yürütüldüğü işlem borsası BTSE, yeni oluşturulan Türk Lirasına bağlı BiLira’yı listesine aldı. TRYB bundan sonra BTSE’nin spot piyasalarında bulunan USDT üzerinden işlem yapılarak ilerliyor.

BTSE kurucu ortaklarından olan ve CEO görevini üstlenen Jonathan Leong, Cointelegraph ile görüşme sağladı. Bu listeleme durumu için Türk yatırımcıların, havale yolu ile olabildiğince az ödeme yapmasını sağladıklarını dile getirdi. Aynı zamanda TRYB kullanıcılarının anlık ödeme imkanlarının olacağına da işaret etti.

Jonathan Leong, Türkiye pazarına 2020 yılının başında adım atmış olan BTSE’nin ve borsanın Türkiye’den oldukça iyi yatırımcılar kazandığını söyledi. Ayrıca Leong, listeleri göz önüne alarak Türk Lirasına karşı talebin oldukça arttığını da ifade etti. Türk Lirasını değerlendirmek isteyen birçok yatırımcı bulunuyor.

Türkiye Kripto Para ve Bitcoin Kabulüne Hazır

BiLira kripto para ve bitcoin operasyon direktörü olan Vidal Artditi, Cointelepragh ile görüşmeler sağladı. Türkiye’de küresel olarak blockchain endüstrisinin ileri gelen bir alan olacağını ifade etti. Türkiye nüfusu üzerinden genel olarak kripto para biriminin okur yazarlığının kabul edildiğini de bu ifadelere ekledi.

Ayrıca Türklerin kripto para birimini var olan varlıklarını korumak amacı ile kullandığını söyledi. Türklerin amacının ticaret olduğunu ve olabildiğince risksiz hareket etmeye çalıştıklarını da ekledi. Türkler için ticaretin vazgeçilmez olduğunu ve Türklerin ticaret işinde ön plana çıktıklarını ifade etti. Türklerin kültürleri arasında yer alan ticaretin kripto para ile daha kolay yansıtıldığını vurguladı.

Türkiye içerisinde mobil uygulamaların kullanım oranının oldukça yüksek olduğunu belirterek, QR kod işlemleri ile işlerinin kolay olacağını söyledi. Mobil bankacılık ile Türk yatırımcılar işlerini halledebilecekler.

Balon Yaratmak Gibi Bir Amacımız Yok

Artditi, Türklerin kültürel ticaretini dile getirmesinin ardından piyasasında herhangi bir sorun yaratmayı amaçlamadıklarını ifade etti.

Kısa vade içerisinde şirketlerinin zarara girebileceğini normal olarak karşılayan Artditi, amaçlarının kolay erişimi sağlamak olduğunu söyledi. Ülke içerisinde yaşayan ve yurt dışına para gönderimi sağlayan birçok göçmenin olduğunu da ekledi. Bu göçmenlerin kripto para birimi ile de para gönderimi sağlayabileceğini ifade etti. Herhangi bir banka hesabı bulunmayan göçmen kişiler, kripto para ve bitcoin kullanarak rahat bir biçimde yurt dışına para gönderebilecekler. Üstelik kripto para ile gönderim sağlama işlemleri mobil bankacılık üzerinden gerçekleşebilecek. Kolay ve hızlı olacak bu işlem ile kripto para kullanımının herkes tarafından benimseneceğinin düşünüldüğü söyledi.

 

Bitcoin Aktif Kullanılan Hesap Adresleri Ethereum Hesaplarının İki Katına Erişti” adlı yazıya linkten erişebilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

BİTCOİN ÜZERİNDE KRİTİK HAFTA, DEĞERİ MİLYARLARCA DOLARI BULAN BAHİSLER SONA ERECEK VE BU DURUMDAN FİYATLAR NASIL ETKİLENECEK?

Yayınlama

on

Bitcoin üzerinde kritik hafta: Veri sağlayıcı olan Skew, bu hafta içerisinde Cuma günü yaklaşık olarak değeri 1 milyar doları buldu. Kavramsal olarak da değeri 115.000 BTC’ lik opsiyon sözleşmelerinin sona ereceği iddiasını ortaya koyuyor. O zaman bu gelişme sonrasında fiyat nasıl olacak, bu gelişme ne tarzda bir etki yaratacak?

SKEW; YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLARLIK DEĞERE SAHİP OLAN BİTCOİN OPSİYON SÖZLEŞMESİ BU HAFTA İÇİ, CUMA GÜNÜ BİTECEK!

Analitik veri sağlayıcı olarak bildiğimiz, Skew; Bitcoin yatırımcılarına ve de ayrıca trader’lara bu hafta içerisinde opsiyon söyleşmesi yapılacak. Yani 26 Haziran Cuma günü çokça sayıda Bitcoin Opsiyon sözleşmelerinin kapanacağını hatırlatıyor. Bitcoin’in üzerinden yapılması düşünülen vadeli işlemlerde, tarihi bu hafta içerisini gösteren Cuma günü sona erecek olan Opsiyonların yaklaşık olarak toplam tutarı 114.000’dir.

Burada bahsi geçen Bitcoin Opsiyon sözleşmelerinin kavramsal olarak değerleri yaklaşık olarak 1 milyar dolara eşittir. Piyasanın tanındık uzmanlarına göre, BTC’deki Opsiyonların açık bulunan pozisyonlarında ki kayda değer yükseliş meydana geldi. BTC’de bulunan kurumsal olan yatırımcıların kayda değer bir şekilde arttıracak.  Geçtiğimiz son zamanlar içerisinde, BTC opsiyonları ile alâkalı ve ilgili olan büyük borsalardan bir tanesi olan Deribit, Bitcoin opsiyonları üzerinde bir OI’nin yaklaşık değeri olarak 100.000 BTC’ye yükseldiğini de görüp, fark ettiler.

26 haziran Cuma gününü işaret eden Skew verileri, bu bahsi geçen kripto türevlerinin oldukça başarılı bir şekilde alınıp satıldığını ayrıca da bu alım satım işlemlerinde ki borsanın kümülatif verilerini içeriyor. Fakat maalesef ki Kraken’deki Bitcoin vadeli işlemleriyle ilgili olan veriler pekte iyi görünmemektedir.

Yayınlanmış olan son veriler, bahsi geçen bu platformda ki günlük bazda ki işlem hacminin 3 ayın en düşük seyreden seviyelerine kaydığı ortaya çıkmış oldu. Bu verilerin ışığında 14 Haziran tarihinde ki 13.041.947 tutarında ki dolara kıyasla şuan 12.926.117 dolara tekabül edip, oluşturuyor. BTC, sanal ortam para uzman ve analistleri, Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin sona ereceği olan 26 haziran Cuma gününün öncesi ve de sonrasında lider kripto paranın fiyatında kayda değer bir dalgalanma bekliyorlar.

BİTCOİN BİR ANDA HIZLI BİR ŞEKİLDE 10.000 DOLAR SEVİYESİNDE Kİ ENGELİ KIRABİLİR başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et

Bitcoin

KAZANDIĞIMIZ BİTCOİNLER BİR BAŞKASI TARAFINDAN ELE Mİ GEÇİRİLİYOR?

Yayınlama

on

Bitcoin, belli bir merkezde güvenlik önlemleriyle kurulan sanal para anlamına geliyor. Alıcı ile satıcının arasında belirlenen fiyatlar dahilinde ya kazanıyorlar ya da kaybediyorlar. Eğer fiyatlar hemen hemen her zaman birbirlerine yakın durumda ise kendine belli bir alan oluşturuyor. Kişiye özel sistemler kurularak şifreler veriliyor. Ayrıca şifre özelliğinden dolayı cihazlar arasında bağlantı kurabiliyor. Sanal para kullanmak bir tercih meselesidir. Kullanmak isteyen kişiler şunu da bilmelidirler ki her zamanlar kazanmaları mümkün değildir. Bunu oranlar ve kişilerin verdiği değerler belirler. Bu yüzden bir gün kazanıyorlarsa bu diğer gün de kazanacakları anlamına gelmez. Ertesi gün kaybedebilirler. Bir sonraki gün tekrar kazanabilirler.

Bitcoin Dolandırıcıları

Birçok sistem üyeleri doğru ve güvenilir bir şekilde kazansınlar diye onlara güven verip vadettiklerini eksiksiz yerine getiriyor. Ama kötü amaçlı kurulan yapılar kullanıcıların sanal paralarını kendi hesaplarına aktarabiliyorlar. O yüzden sanal para kullanan kişilerin aslında biraz da uyanık olmaları gerekiyor.

Sanal Para Hakkında Düşüncelerimiz

Gerçek anlamda kurulan sistemlerde kendi kazandığınız paranın sadece siz sahibi oluyorsunuz ve paranızı sadece siz yönetebiliyorsunuz. Lakin yaptığınız her hareket size her zaman kazanç getirmiyor. Yanlış verdiğiniz bir karardan ötürü paranızı kaybedebilirsiniz. Siz paranızı yönetebiliyorsunuz lakin bu da kendinizi bütün dış etkenlere karşı korumanız gerektiği anlamına geliyor. Mesela herhangi bir saldırıyla karşı karşıya gelir de paranızı kaybederseniz, çözümünü sadece siz bulabilirsiniz. Buna hiçbir şirket yardım edemez. Bu duruma hiç düşmemek için şifrenizi hiç kimse ile paylaşmayın ve cihazınıza bilmediğiniz hiçbir uygulamayı indirmeyin.

Dolandırıcıların Politikaları Nelerdir?

Ponzi Şemaları

Aslında birçok sanal para dolandırıcıları bu sistemi kullanarak hırsızlık yapıyorlar. Burada ilk yapılan şey kullanıcıların gözlerini boyamaktır. Çoğu zaman eski üyeler yeni müşteri getirirler, yeni üyeler ise kendilerini başka bir dünyada buldukları için hırsızlığa uğradıklarını bile anlamazlar.

Küçük bir para ile giriş sağladığınızda otomatik olarak karşınıza en fazla kazanılan tablolar geliyor. Kullanıcı bu tabloya yüksek duygularla inanarak katıldığında bazıları az miktarda paralar kazanıyorken çoğu kişi ise parasını kaybediyor ve üstelik dolandırıldıklarının farkında bile değiller. Bundan ötürü bu sistemden ne kadar uzak durursanız sizin için o kadar iyi olur.

Bulut Madencilik

Bu sistem de yine çok bilindik bir sahte sistemdir. Madenle ilgili hiçbir ürüne sahip değilken sanki varmış gibi kullanıcılara sunuluyor. Yüksek gelir tabloları verilerek kullanıcıların dikkati çekilmeye çalışılıyor. Buna inanan ve katılan kullanıcılar birçok madenci ürünü ve yerleri kazanıyor. Lakin aslında ortada kazanılan hiçbir şey olmadığı için yapı çöküyor. Üyelerin aslından sahtesini ayırt etmesi gerekiyor. Aksi takdirde paralarının hepsini kaybedebilirler.

Bitcoin Cüzdan Uygulamaları

Bütün kullanıcılar sanal paralarını güvenli bir şekilde saklamak ve istedikleri zaman da harcamak isterler. Sahtekar insanlar da kullanıcıların bu isteklerinden yola çıkarak onlara sistemlerinden paralarını iyi bir şekilde saklayacaklarını söyleyip bir anda paralarla beraber ortadan kayboluyorlar. Eğer böyle bir şey kullanmak istiyorsanız çok kapsamlı bir şekilde araştırma yapmanız gerekiyor.

Phising

En basit yöntem budur. Örneğin kişi bir oyun oynuyor ve oyun esnasında ekrana reklam geliyor. Sonra bu reklama girip siteye giriş sağlıyor. Lakin giriş sağladığı site gerçek sitenin birebir kopyası durumunda. Bu yüzden gerçek sitede paraları var ise onlar sahte siteye aktarılıyor. Bu sayede aslında kullanıcı dolandırılıyor.

RİPPLE NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Burada amaç, bütün para birimlerinde daha rahat geçiş sağlamaktır. Eski sistemlerin kalıplarını kıran gösterişli ve etkili bir sistem olmayı başarmıştır.

XRP Nedir ve Ne İşe Yarar?

Ripple’nin daha rahat işlev görmesi için ona kolaylık sağlayan bir araçtır.

Ripple ve Bitcoin’in Benzerlikleri Var Mıdır?

İkisi de paranın sanal yolla yönetilmesi ile ilgilendiği için benzerlikleri vardır diyebiliriz. İkisinde de üçüncü bir şahsa gerek duyulmaz. Ve üstelik kendilerini yani kullanıcıların paralarını korumaya alırlar, kimse onlara hırsızlık yapamaz.

Farklılıkları Nelerdir?

RİPPLE                                     BİTCOİN

 • Herkese açık – Özel şirket
 • İşlem hızı zorluğa – 3 ya da 5 saniye

göre 1 saat

 • 40 ABD doları – 0,004 ABD doları
 • Saniyede işlem – 1.500

sayısı 10

 • Enerji maliyeti                     – Yok denecek kadar az

250 kwh

 • Maksimum token – 100 milyar

Sayısı 21 milyon

Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

 • Bitcoin Amerikan Doları
 • Ethereum Amerikan Doları
 • Bitcoin Cash Amerikan Doları
 • Litecoin Amerikan Doları
 • EOS Amerikan Doları
 • Algorand Amerikan Doları
 • Cosmos Amerikan Doları
 • Basic Attention Token Amerikan Doları
 • Bitcoin Diamond Bitcoin
 • Bitcoin Gold Bitcoin
 • Bittorrent Amerikan Doları
 • Dash Bitcoin
 • Decred Bitcoin
 • Holo Amerikan Doları
 • Icon Amerikan Doları
 • IOS Token Bitcoin
 • IOTA Amerikan Doları
 • Komodo Bitcoin
 • Lisk Bitcoin
 • Nano Amerikan Doları
 • NEO Amerikan Doları
 • Tron Amerikan Doları
 • USD Coin Amerikan Doları
 • Monero Bitcoin

Yazmış olduğumuz bu yazımızda bitcoinin ne olduğuna, dolandırılmamak için ne yapılması gerektiğine ve diğer sanal paralara değindik. İyi günlerde okumanız dileğiyle…

Okumaya Devam Et

Bitcoin

Bitcoin ile Zengin Olan Kişiler ve Servetleri

Yayınlama

on

Bitcoin ile Zengin Olan Kişiler bu içeriğimizde yer alıyor. Bitcoin ile zengin olan kişiler konusuna geçmeden önce, sizlere bitcoinin ne olduğunu açıklayalım. Bitcoin, arada insanlar olmadan direk olarak kullandığımız sanal para anlamına geliyor. Herhangi bir alana bağlı kalmadan yapılır ve duruma Blockchain denir. Bu sistemde kullanılan sanal paraya Bitcoin adı veriliyor. (BTC) Şifreli bir tarzı olduğundan dolayı kriptopara şeklinde de tanımlanabiliyor. Kullanan kişilerin ellerinde hiçbir zaman nakit para olarak bulunmaz, daima sanaldır.

Bitcoin’i Kim Buldu?

Sanal para olan Bitcoin, 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanarak ortaya çıkmıştır. Belli bir yere bağlı kalmadan kullanılan sanal para birimidir. Kullanmak isteyen her insan belli bir şarta tabi kalmadan istediği gibi kullanabilir. Ayrıca şifresi özelliği ile cihazınızda da yer alabiliyor.

Blokzinciri Ne Anlama Geliyor?

Blokzinciri, sanal para olan Bitcoin’in devamlı olarak akması için saklanan özenli ve gizli alan demektir. Diğer cihazlarla bağlantı kurarak sürekliliği artırır ve bu sayede gündemde kalır. Bilgilerin kayıtları bu sistemde asla yok edilemez. Birçok özelliğinden dolayıda çevresini büyütmeye devam ediyor.

Bitcoin’in Fiyatı Neye Göre ve Kim Tarafından Belirleniyor?

Bitcoin’in fiyatı yalnızca kullanan insanların aldığı kararlara göre hal alıyor. Alıcı ve satıcı aralarında anlaşıp o zamana göre bir fiyat belirliyor. Lakin bu değerler değişiklik de gösterebiliyor. Ayrıca eğer birbirlerine karşı bir yakınlık söz durumu olursa kendine bu konuda bir alan ayarlıyor.

Bu Yolla Bir Yatırım Yapmalı Mıyım?

Bitcoin değerleri sistemde hiç sabit kalmaz, çok hızlı değişim gösterir. Bu durumdan dolayı da eğer bir gün kazanıyorsanız diğer gün kaybedebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde çıkar yolu hemen bulamayabilirsiniz.

Peki Sanal Para Güvenli Mi?

Şifreli özelliği ve kazanma karına bakılarak bir bakıma güvenli bir yol diyebiliriz. Lakin geçmişte bazı aksaklıklar yaşanmıştır ve bundan dolayı sistemde hala çalışmalar yapılmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak kullanıp kullanmayacağınıza siz karar verebilirsiniz.

Eğer alıcı ve satıcının haricinde araya üçüncü bir kişi giriyorsa bu konuda çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Geçmişte bu üçüncü kişiler tarafından alıcı ya da satıcının paraları çalınmıştır.

Kripto Paralar

Kripto para, ilk kez 1980 senesinin başlarında David Chaum isimli şahıs tarafından bulunmuştur. O zamanlar kripto para “kör edici” olarak biliniyordu. Temelleri ilk atıldığında amaç, güvenli bir şekilde sanal para akışını ileri ki yıllara yani günümüze aktarmak ve yaygınlaştırmaktı.

Günümüzde Bitcoin Tarafından Zengin Olan Kişiler

Sanal parayı ilk kullananlar birçok yolu aştıkları için epeyce para kazanmışlardır. Lakin hiçbir kazananın maddiyatı kurucusunun maddiyatı kadar değildir.

Aslında birçok sanal para zengini bulunuyor ama en önemli ve aralarında en zengin dört kişiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • BRİAN ARMSTRONG

Henüz 37 yaşında olan bu adam milyarderler arasında en genç ve dinamik biri olarak biliniyor. Brian Armstrong, ilk defa 2012 senesinde kripto para olan sanal parayı kullanmaya başladı. Ve kendi adına bir Coinbase adlı bir sanal para şirketi kurdu. Çok kazanan bir şirket konumuna geldi. 2020 yılının sanal para zenginlerinin isimlerinin geçtiği listede adı geçti ve 1 Milyon dolara yakın parasının olduğu belirtildi.

 • CHANGPENG ZHAO

Changpeng Zhao, günümüzde en çok adı geçen bir sanal para spotu olan Binance isimli ticarethaneyi kurdu. 2017 yılından itibaren ciddi anlamda kripto paralar kazanarak adını tarihe kazıdı. Tahmini serveti1.2 milyar dolar olarak biliniyor.

 • CHRİS LARSEN

Chris Larsen, birden fazla kripto para şirketi kurdu. Bu şirketlerden ettiği kazançlar sayesinde adını sanal para zenginleri arasına katmayı başardı. Günümüzde serveti 2.6 milyon dolar olarak biliniyor.

 • MİCREE ZHAN

Adı her ne kadar sanal para zenginleri arasında pek geçmese de aslında yüklü miktarda bir servete sahiptir. Günümüzde kazancı yaklaşık olarak 3.2 milyar dolar olarak biliniyor.

Kurucusu Satoshi Nakamoto’nun Serveti Ne Kadar?

Yapılan araştırmalara göre serveti yaklaşık 10.34 milyar dolar olarak biliniyor. Bu değer sanal para zenginlerinin adının geçtiği listedeki herkesin servetinden kat kat fazladır.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda, sanal para olan kripto paranın ne olduğuna, ne zaman ve kim tarafından ortaya çıktığına, nasıl kullanıldığına, karına ve zararına, uygun bir yatırım yolu olup olmadığına ve sanal para zenginlerinin kim olduklarına değindik. Aklına takılan her türlü sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin ETF Onayı Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et